Aktualności

11.10.2023
Czy z uwagi że instalacja ma być montowana na dachu ma to być fotowoltaika niskonapięciowa ? Gdzie s...
20.09.2023
Z przyjemnością informujemy, iż zajmujemy się również instalacjami fotowoltaiki. Nowością jest inst...
10.05.2023
Szanowni Państwo Jesteśmy doradcami z ponad 17 letnim doświadczeniem w dotacjach unijnych dla ...
16.02.2023
Wykonujemy na specjalne zamówienie HALE NAMIOTOWE - pytaj o specjalna ofertę :)
02.02.2023
Przykładowa poglądowa oferta budowy hali 20 x 50m (1000m2)wysokość na ścianie bocznej 5m dach dwuspa...

Fotowoltaika (wysokonapięciowa i niskonapięciowa)

Dlaczego nasze instalacje są lepsze od konkurencji?

Niepalne Panele Fotowoltaiczne

Czy wiecie że 99% paneli foltowoltaicznych instalowanych w Polsce to panele PALNE! Tak, to nie żart, każdy panel z białą folią na tyle modułu jest klasyfikowany wg polskiego prawa w kategorii ogniowej pod literką "C" lub "D", a to oznacza, że jeśli złącze pod panelem zacznie iskrzyć pod wpływem prądu stałego i powstanie choćby mały łuk elektryczny, tylna część panela może stanąć w ogniu. Do tego naturalna konwekcja powietrza (tzw. "cug") pomiędzy dachem a panelem, rozdmucha płomienie po pozostałych panelach, a tym samym po całym dachu. Nikt przy zdrowych zmysłach nie bierze pod uwagę takiego scenariusza inwestując w fotowoltaikę, jest to jednak bardzo realistyczny scenariusz który przydarzył się kilkuset naszym rodakom w przeciągu ostatnich dwóch lat https://www.money.pl/gospodarka/ciemne-strony-energii-ze-slonca-instalacje-zbyt-czesto-6647073411382080a.html  )

Nie każdy klient jest świadomy zagrożeń wynikających z użycia słabej jakości paneli, najczęściej myślimy sobie że " panel to panel, każdy taki sam" , na bazie wieloletnich doświadczeń firma ROKA narzuca klientom zawsze najlepsze dostępne rozwiązania, dlatego od samego początku stosujemy głównie panele w klasie ogniowej A, czyli niepalne. Różnica pomiędzy panelami które stosujemy a typowymi panelami z białą palną folią jest taka, że nasze panele na tylnej stronie posiadają taflę szkła zamiast foli. 

Są to tak zwane panele bifacialne / glass-glass , oprócz niepalności panele tego typu cechują się zawsze lepszą gwarancją producenta (nawet 30lat gwarancji produktowej). Przez fakt, że posiadają 4mm szkła hartowanego zamiast typowych 3,2mm, są prawie dwukrotnie cięższe od klasycznych paneli, oraz cechują się one większą wytrzymałością na warunki atmosferyczne (grad, wiatr). 

Bezpieczeństwo

System Enphase jest to amerykański, niskonapięciowy układ pojedynczych inwerterów umieszczonych indywidualnie za każdym pojedynczym panelem fotowoltaicznym (1panel=1inwerter).W odróżnieniu od tradycyjnych instalacji łączonych szeregowo, system Enphase stosuję nowatorskie podejście i stosuje system połączeń równoległych. Już na dachu niebezpieczny/ogniotwórczy prąd stały zamieniany jest na bezpieczny prąd zmienny przy poziomie napięcia 40-50V, a to oznacza, że na żadnym etapie konwersji nie może powstać łuk elektryczny (powyżej 70V), a tym samym nie ma żadnej możliwości powstania pożaru. Bezpieczeństwo bierze się również z faktu, iż inwerter jest pojedynczo przystosowany do jednego panela, każdy panel/inwerter ma osobne wbudowane zabezpieczenie DC i AC oraz pełny monitoring. 

Marka Enphase jest protoplastą wszystkich mikroinwerterów. Jako jedyny producent na świecie ma odpowiednie badania i certyfikacje bezpieczeństwa zezwalające na stosowanie swoich systemów fotowoltaicznych na dachach szkół i przedszkoli w USA.

W Polsce nie istnieją statystyki dotyczące pożarów fotowoltaicznych, jednak są one nieodzownym elementem wszytkich wysokonapięciowych systemów fotowoltaicznych z inwerterem centralnym. W jednym z niewielu krajów gdzie osobno notuje się pożary fotowoltaiczne, czyli we Włoszech, w 2019 roku odnotowano 150 pożarów, a w „pechowym” roku 2012 było ich 780! Wszystkie te pożary były spowodowane zwarciem instalacji prądu stałego na poziomie okablowania lub inwertera centralnego.

Na świecie nie odnotowano jeszcze żadnego pożaru instalacji fotowoltaicznej opartej o system Enphase. Ponadto umieszczenie podwójnie hermetyzowanych mikroinwerterów Enphase na zewnątrz budynku (pod panelami) daje całkowite bezpieczeństwo, a ich klasa szczelności zapewnia bezawaryjną pracę przez 25-40lat.

Wydajność

Ze względu na fakt, iż każdy panel wraz z inwerterem Enphase jest niezależnym ogniwem produkującym prąd, bardzo dobrze sprawdza się na wszystkich dachach, również skomplikowanych, dwu lub więcej połaciowych. Pozwala to zoptymalizować produkcję, gdyż każdy panel daje z siebie maksymalnie tyle, ile może w danych warunkach, w przeciwieństwie do systemów tradycyjnych (z inwerterem centralnym) gdzie obwód paneli działa tak jak jego najsłabsze ogniwo (tak jest zawsze przy połączeniach szeregowych).

Zakładając, że na jeden panel w obwodzie składającym się z 20 paneli spada kilka liści jesienną porą,  cały obwód przestaje pracować, dopóki liście nie zostaną usunięte; również panel na których leżą liście staje się swoistą "tamą", prąd z paneli poprzedzających napiera na niego a on nie mogąc go przepuścić dalej - powolnie uszkadza się tracąc swoją żywotność. Jeśli ten stan rzeczy potrwa wystarczająco długo (kilka tygodni) a pogoda będzie ładna, ów nieszczęsny panel może stracić nawet kilka procent ze swojej nominalnej mocy na skutek punktowego przegrzania, a potem jeśli już liście zdmuchnie wiatr, ten osłabiony panel będzie produkował już słabiej niż pozostałe panele, a tym samym cały szereg będzie pracował jak jego najsłabsze ogniwo.

Przyjmuje się że średnioroczne uzyski z instalacji na bazie Enphase są od 20 do30% wyższe niż jakiekolwiek inne rozwiązanie tradycyjne, szeregowe. Zakładając że spadek mocy paneli jest wielokrotnie niższy przy niski obciążeniach prądem stałym na przestrzeni upływających lat, systemy Enphase z roku na rok stają się bardziej wydajne w stosunku do tradycyjnej fotowoltaiki , a gdy po 12 latach fotowoltaika szeregowa ląduje na technologicznym śmietniku, fotowoltaika Enphase nadal działa i działa przez kolejne lata... 

Przykładowe instalacje Enpahse naszych klientów zainstalowana na gruncie w orientacji południowej o mocy 10kWp, w lokalizacji o nasłonecznieniu 930W/m2 rok, u naszych klientów produkują 11,5-13MWh rocznie

Instalacje o mocy 10kWp zainstalowana na dachach w orientacji wschód-zachód, nasłonecznienie 930W/m2 rok, w zeszłym roku (2019-2020) wyprodukowały 9,3-10,3MWh rok.

 Jakość

Stosując najlepszy system inwerterowy dostępny w tej chwili na rynku parujemy go zawsze z najlepszej jakości modułami fotowoltaicznymi.

Stosujemy panele o najdłuższej dostępnej gwarancji produktowej wykonane w technologii bifacial/glass-glass , czyli gdzie przód i tył panela są wykonane ze szkła hartowanego , nie stosujemy paneli z białą palną folią na tyle, która jak się okazuje po czasie na bazie doświadczeń z rynku niemieckiego, ma tendencję do żółknięcia i kruszenia się po ok 10 latach bez względu na producenta czy gwarancje jakie dany producent "przykleił" do panela.

Klient nie musi być świadomy zagrożeń i niuansów technicznych, dlatego firma ROKA, jakoby narzuca najlepsze dostępne rozwiązania na rynku, nie idąc na ustępstwa i stosując motto "Tylko najlepsza i najbezpieczniejsza technologia - bez kompromisów".

Dokumentacja od A do Z

Naszym klientom pomagamy również we wszelkich kwestiach związanych z Zakładem Energetyczny, zwiększenie mocy przyłączeniowej , wymiany liczników , przeniesienie liczników itp. Nie zostawiamy klientów "na lodzie" gdy zakład energetyczny namiesza w dokumentacji, piszemy w imieniu klientów reklamacje i walczymy o nich do końca.

IMG 20210217 WA0003

20201223 123743

FB IMG 1606762677568

IMG 20210217 WA0004

2

3

4

5

6

7

8

9

10